Saveti za pisanje i izdavanje knjiga

Cipelica Blog 2024-07-21

Kompletan vodič za pisanje i izdavanje knjiga u Srbiji. Saveti o kreativnom procesu, izdavačkim kućama, distribuciji i autorskim pravima za početnike.

Kako početi sa pisanjem knjige

Mnogi početnici se suočavaju sa istim problemom - imaju želju da pišu, ali ne znaju tačno o čemu. Ključ je u organizaciji:

1. Pronađite svoju polaznu tačku

"Treba da postoji bar neka polazna tačka. Ja sam imala neku ideju koja se posle granala, rasla, menjala... postojala je osnova oko koje sam sagradila celu priču."

2. Napravite bilo kakav plan

"Zamisli da neko hoće da pravi kuću a nema pojma kako će, ni gde, niti ima plan, nacrt, ništa. Lepo je imati želju, ali napravi ozbiljniju organizaciju ideja."

3. Pustite priču da vas vodi

"Samo pusti da se želja za pisanjem uobliči, da dobije neki oblik ili bar početak. Dalje će te priča već sama voditi."

Razlika između pisanja poezije i proze

"Pisanje jeste talenat, ali je mnogo važna i organizacija. Za poeziju stvarno nije potrebno mnogo - pesma se iskali iz duše. Ali roman - tu već mora čovek imati i sposobnost organizacije i samokontrolu i plan."

Istorijski romani posebno zahtevaju strpljenje i istraživanje: "Radim na jednom romanu godinama. Ako je tema moderna, može naravno i pre da se završi, ali stvarno nije roman da ga voda odnese tek tako."

Proces pisanja - praktični saveti

Tehnike pisanja

  • Pišite rukom pa prekucajte: "Prvo emociju rukom prenesem, pa tek onda Word."
  • Postavite rutinu: "Podešavam tajmer na pet minuta i pišem bez prestanka."
  • Koristite tri ključne reči za svaku scenu

Izgradnja likova

"Svaki lik mora imati svoju dubinu - prošlost, sadašnjost i budućnost. Osmislite njihove mane, strahove, ciljeve. Ne smeš lika učiniti savršenim - moraš ga učiniti pravom osobom od krvi i mesa."

Kako izdati knjigu u Srbiji

Realna slika izdavaštva

"U Srbiji to tako ne funkcioniše. Ako izdavač ne vidi korist (tj. zaradu), neće štampati knjigu. Zato štampaju knjige voditeljki, glumica i ostalih javnosti poznatih ličnosti."

Opcije za nepoznate autore:

  1. Samostalno izdavanje: "Troškovi ne samo da su neuporedivo manji nego su ravni nuli. Mnogi sajtovi ti pružaju mogućnost da otvoriš svoj sajt sa besplatnim hostovanjem."
  2. Mane samostalnog izdavanja: "Teško ćeš se provući i moraćeš mnogo novca da izdvojiš. Celokupno štampanje samo jedne knjige košta oko 200-600 dinara po primerku."
  3. Konkursi: "Često imaš konkurse za romane. NIN je skoro izbacio, ali prošao je. Uglavnom da valjda oni sami finansiraju ako misle da je okej."

Česta pitanja o izdavanju:

"Ako već plaćam za izdavanje, a izdavačka kuća samo priteri njene ime na primjerak, da li ona distribuira roman preko knjižara?"

Odgovor: "Ako izdavač kome plaćaš ima dobre veze sa distributerima i ako je tvoja knjiga još dodatno atraktivna, biće i dobro distribuirana. Ima malih izdavača kojima se plati a knjiga nema u knjižarama."

"Da li postoji neko ograničenje na veličinu romana?"

Odgovor: "Dužina teksta nije obaveza, mada ima pravila koja se dužina teksta najbolje prodaje. Moj roman u Word-u imao 171 stranu, a kada je odštampan 260 (format 14x20cm)."

Zašto ljudi pišu i objavljuju?

"Čovek bi trebalo da objavljuje jer je najvažnija stvar u pisanju kontakt sa čitaocima i oduševljenje kada vidiš kako je knjiga primljena u bibliotekama, u knjižarama."

Ali i kritički pogledi su važni: "Da li je ovo misljenje rezervisano samo za mene ili je i vama padalo na pamet nešto slično? Pišem zato što volim da pišem, imam i želje i volje, imam i ideja."

Saveti za prevod i inostrano tržište

Prevodi su ključni

"Problem nas pisaca sa ovih prostora je što retko ko u svetu izdavaštva po inostranstvu govori naš jezik. Prevodi moraju biti na nivou maternjeg govornika - ništa manje od toga neće doneti dobro knjizi."

Kako pristupiti stranim izdavačima:

  1. Prevedite prvih 10 stranica i sinopsis
  2. Proučite pravila pisanja query pisma (uvodnog pisma)
  3. Pošaljite agentima koji prihvataju neobjavljene autore
  4. Budite spremni na čekanje i više odbijanja

Zaključak - put pisca

"Jedan od najvećih saveta od uspešnih pisaca bio je: svaka poznata, kvalitetna i dobra knjiga nastala je mizernim i otrcanim prvim pokušajima, a ovaj proces može da traje godinama."

Najvažniji saveti:

  • Pišite iz ljubavi, ne zbog novca ili slave
  • Čitajte mnogo i raznovrsno
  • Ne žurite sa objavljivanjem - doradite delo
  • Budite spremni na kritike i odbijanja
  • Verujte u svoju priču i istrajte

Kao što je jedan iskusni pisac rekao: "Samo piši i neguj taj dar koji imaš i samo napred!"

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.