Nacionalni park Mljet - Raj za ljubitelje prirode i jedrenja

Cipelica Blog 2025-02-16

Iskustvo posete nacionalnom parku Mljet - savršena kombinacija netaknute prirode, kristalno čistog mora i bogate istorije. Saveti za posetioce i utisci sa jedrenja Jadranom.

Nacionalni park Mljet - Oaza mira na Jadranu

Nacionalni park Mljet predstavlja jedan od najlepših prirodnih dragulja Jadranskog mora. Sa svojim dva slana jezera, bujnom mediteranskom vegetacijom i bogatom istorijom, ovo ostrvo je pravi raj za ljubitelje prirode, avanture i mirnog odmora.

Prvi susret sa Mljetom

Putovanje brodićem ka ostrvu Svete Marije traje svega 10 minuta, ali svaki trenutak je pun očekivanja. Već pri ulasku u nacionalni park očarava kontrast između divlje, netaknute obale sa jedne strane i malog naselja sa druge. Kombinacija poluslanog jezera i slanog mora, okruženog bujnim šumama, daje poseban šarm celom području.

Prirodne lepote koje oduzimaju dah

Mljet je poznat po jezerima koja su nastala pre 10.000 godina, nakon ledenog doba. Veliko i Malo jezero povezana su kanalom, a na Velikom jezeru nalazi se otočić Svete Marije sa benediktinskim samostanom iz 12. veka. Zabranjen ribolov u jezerima omogućava da ribe budu izuzetno pitome, gotovo da ih možete uhvatiti rukom.

Park je izuzetno dobro uređen sa obeleženim stazama za bicikliste, planinare i rekreativce. Svuda postoje jasne oznake, a bezbednost posetilaca je na visokom nivou - čak i na najudaljenijim delovima parka nalaze se protivpožarni aparati i creva za vodu.

Istorijsko blago - Samostan Svete Marije

Na otočiću u sredini Velikog jezera nalazi se crkva i samostan Svete Marije, koji potiču iz 12. veka. Tokom burnih istorijskih perioda, samostan je služio i kao odbrambena tvrđava protiv gusarskih napada. Zvonik je pretvoren u kulu, a svaki monah je imao svoju ćeliju.

Kroz vekove, samostan je više puta menjao vlasnike i namenu - od benediktinskog samostana, preko isusovačke škole, državne imovine, pa sve do hotela u drugoj polovini 20. veka. Danas, ovo mesto ponovo pripada Dubrovačkoj biskupiji i polako se obnavlja, vraćajući deo svog nekadašnjeg sjaja.

Gastronomski doživljaji

Poseta restoranu Melita, nazvanom po starom rimskom imenu za Mljet, može biti izazov za budžet. Iako se hvali autentičnom dalmatinskom kuhinjom, cene su znatno više u odnosu na kopno, što je razumljivo s obzirom na logistiku. Prava preporuka je paket aranžman koji uključuje obilazak parka i ručak u jednom od restorana uz jezero.

Kako doći do Mljeta?

Najpraktičniji način da se stigne do Mljeta je kombinacija automobila i trajekta iz pravca Prapratna na Pelješcu do Sobre na Mljetu. Leti postoje i redovne brzobrodne linije iz Dubrovnika. Za one koji žele da istraže ostrvo detaljnije, preporučuje se najam bicikla ili izlet brodićem oko ostrva.

Saveti za posetioce

  • Obavezno ponesite dobru obuću za šetnju i kupaći kostim
  • Rezervišite dovoljno vremena - jednodnevna poseta nije dovoljna
  • Probajte lokalne specijalitete, posebno jela od morskih plodova
  • Posetite ostrvo izvan sezone da biste izbegli gužve
  • Ne propustite zalazak sunca sa terase samostana

Zaključak - Zašto posetiti Mljet?

Nacionalni park Mljet nije samo još jedna turistička destinacija - to je oaza mira gde se priroda, istorija i kultura savršeno uklapaju. Bez obzira da li dolazite radi aktivnog odmora, istorijskih spomenika ili jednostavno da se opustite uz kristalno čisto more, Mljet će vas očarati svojom autentičnošću i neponovljivim šarmom.

Kao što je jedan od posetilaca rekao: "Ove fotografije su melem za dušu, pogotovu u jesenje kisno veče." Mljet ostaje u sećanju kao mesto gde je vreme stalo, a priroda i dalje vlada neometano.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.